St. Nicholas Katedrali (Lala Mustafa Paşa Camisi)
Bu katedral Lüzinyanlar döneminin ikinci en önemli yapısı. Krallar St. Sophia Katedrali’nin ardından bir de burada taç giyiyorlarmış. Yine gotik tarzıyla muhteşem bir yapı olan katedralin bahçesinde ise Kıbrıs’ın bilinen en yaşlı canlısı bulunuyor. O da tropik bir incir ağacı ve tam 700 yaşında.

Venedik Sarayı
Lüziyan kralları 1369 yılına kadar bu sarayda oturmuşlar. Bir deprem sonucunda yıkılan saraydan geriye Salamis’ten getirilmiş dört sütunun taşıdığı üç kemerli bir giriş kalmış.

Namık Kemal Zindanı ve Müzesi
“Vatan yahut Silistre” oyununun İstanbul’da sahnelenmesinin ardından Namık Kemal Kıbrıs’a sürgüne gönderilmiş. Üç yıl boyunca kaldığı zindan 1993 yılında müze olarak düzenlenmiş.

Salamis Antik Kenti
Tarih boyunca çeşitli uygarlıkların egemenliğine girmiş olan kentin kuruluşuyla ilgili birden çok iddia var. Nekropolis kalıntıları M.Ö. 11. yüzyıla kadar uzanıyor. Kent oldukça iyi korunmuş, halen gymnasium, bazilika, tiyatro ve toplu mezarlar gibi önemli yapıları görmek mümkün.

St. Barnabas Manastırı
St.Barnabas Salamisli Yahudi bir ailenin çocuğuyken Kudüs’te Hıristiyanlık eğitimi alır ve tekrar memleketine dönerek Hristiyanlığı yaymaya çalışır. Bu çalışmaları yüzünden öldürülür, öğrencileri ise cesedi gizlice gömüp, göğsüne de Matta İncilinin kendisi tarafından yazılmış bir kopyasını yerleştirirler. Saklı kalan bu mezar 400 yıl sonra Kıbrıs Piskoposu Anthemios tarafından bulunur. Bu sayede İmparatorluk imtiyazlarına ve bağımsız Kıbrıs Ortodoks Kilisesi’ni kurmaya hak kazanır. Ayrıca imparator mezar yerine görkemli bir manastır yapılması için bağışta bulunur. Eski kiliseden günümüze pek bir şey gelememiş. Bugün aynı yerde bulunan manastır ise 1756 yılından kalma.

Othello Kulesi
Lüzinyalılar döneminde inşa edilen savunma kulesi, Venedikliler döneminde genişletilerek topçu tabyası olarak kullanılmış. Shakespeare’in Kıbrıs’ta geçen ünlü oyunu Othello’dan esinlenen kulenin isminin İngilizler döneminde verildiği düşünülmekte.

Kıbrıs Kumsalları
Kıbrıs’ın hemen her yeri bakir koylar ve Akdeniz’in berrak sularıyla çevrili. Adada harika bir denizin, güzel plajların ve denizaltı zenginliğinin tadını çıkarabilirsiniz. Koyların bir kısmı farklı efsane ve özellikleriyle diğerlerinden ayrılıyor. Afrodit’in doğum efsanesine ev sahipliği yapan Altın Kumsal, caretta caretta’ların yumurtlama alanı olan Alagadi bunlardan en ünlüleri.